Badania przy antykoncepcji hormonalnej- Jakie warto wykonać?

Badania przy antykoncepcji hormonalnej, czy to w ogóle jest potrzebne? Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może wiązać się z różnymi przewlekłymi problemami zdrowotnymi, dlatego zanim rozważysz ich włączenie zadbaj o sprawdzenie kilku istotnych parametrów w surowicy. Pozwolą one ocenić jak pracują newralgiczne dla Twojego zdrowia narządy takie jak wątroba, tarczyca oraz jelita, a także pomogą zidentyfikować ewentualne niedobory związane z przewlekłym stosowaniem antykoncepcji.

Zatem  zaczynamy!

Ocena pracy wątroby

Tabletki antykoncepcyjne to nic innego jak syntetyczne hormony, które są metabolizowane przez wątrobę w celu ich bezpiecznego zutylizowania przez nasz organizm. Długotrwałe przyjmowanie hormonów bardzo często wiąże się z przeciążeniem wątroby, a to z kolei pociąga za sobą wiele problemów zdrowotnych. Wątroba jest odpowiedzialna za wiele istotnych procesów w naszym organizmie, dlatego jej zaburzona funkcja odbija się na funkcjonowaniu całego organizmu.

Co należy zbadać?

  • lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy)
  • enzymy wątrobowe ALT, AST, GGTP

Badania przy antykoncepcji hormonalnej- Ocena pracy tarczycy

Kobiety przewlekle stosujące antykoncepcję hormonalną są narażone na rozwój niedoczynności tarczycy. Jest to związane z dostarczaniem z zewnątrz hormonów, które podnoszą stężenie białka, globulin, które wiążą wolne hormony tarczycy, uniemożliwiając tym samym ich oddziaływanie na nasz organizm. Tylko wolne hormony tarczycy mogą połączyć się z receptorem komórkowym i oddziaływać na tą konkretną komórkę. To dlatego kiedy badasz hormony tarczycy lekarz zleca ocenę fT3 i fT4, czyli wolną trójjodotyroninę i wolną tyroksynę.

Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, syntetyczne hormony powodują również niedobór dwóch newralgicznych dla pracy tarczycy składników mineralnych- cynku i selenu. Osobiście nie jestem zwolenniczką ich oceny w surowicy ponieważ krew pełna nie odzwierciedla ich stężenia tkankowego, dlatego zdecydowanie lepiej identyfikować ich niedobory na podstawie występowania klinicznych objawów.

Co należy zbadać?

  • Panel tarczycowy (TSH, fT3, fT4)
  • SHBG (globulina wiążąca hormony płciowe)

Badania przy antykoncepcji hormonalnej- Ocena parametrów krzepnięcia

Estrogen obecny w tabletkach antykoncepcyjnych wpływa na wzmożoną krzepliwość krwi i tym samym może być przyczyną tworzenia się zakrzepów. Szczególną uwagę na ten problem powinny zwrócić kobiety, które mają problemy z żylakami kończyn dolnych, dodatni wywiad rodziny w kierunku chorób zakrzepowych oraz kobiety, które planują w najbliższym czasie zajście w ciąże.

Co należy zbadać?

  • morfologię – trombocyty, ich wartość podwyższona może świadczyć o problemie nadmiernej krzepliwości
  • PT (czas protrombinowy) – kiedy jego wartość jest podwyższona świadczy o problemie nadmiernej krzepliwości krwi

Ocena zaburzeń metabolicznych i kardiologicznych

We wcześniejszym wpisie wspominałam, że regularne przyjmowanie syntetycznych hormonów wiąże się z licznymi niedoborami witamin i składników mineralnych, a wśród nich najbardziej powszechne są niedobory witamin z grupy B (B6, B9, B12 ). Ich deficyty niosą za sobą bardzo poważne problemy kardiologiczne, bowiem są niezbędne do przekształcenia szkodliwej homocysteiny do nieszkodliwych aminokwasów: metioniny i cysteiny. Wysokie stężenie homocysteiny wiąże się ze zwiększonym ryzkiem wystąpienia udaru mózgu i/lub zawału mięśnia sercowego, zaburzeniami depresyjnymi oraz chorobami neurodegeneracyjnymi. Jest też przyczyną problemów z zajściem w ciąże jak również jej utrzymaniem. Dlatego sugeruje się aby kobiety, które odstawiły antykoncepcję hormonalną w celu rozpoczęcia starań o potomstwo w pierwszej kolejności uzupełniły za pomocą suplementów wyżej wymienione witaminy.

Co należy zbadać?

  • Homocysteinę
  • Witaminę B12 i Kwas foliowy

Badania przy antykoncepcji hormonalnej- Ocena zaburzeń pracy układu pokarmowego

Estrogen, przyjmowany w tabletkach może powodować kilka charakterystycznych problemów w układzie pokarmowym:

  • wydłuża czas pasażu jelitowego, przyczyniają się tym samym do wzdęć i zaparć . Może imitować zaparciową postać IBS-u
  • upośledza prawidłową pracę wędrującego kompleksu mioelektrycznego – predysponując tym samym do rozwoju SIBO
  • przyczynia się do opóźnionego opróżniania żołądka, a tym samy inicjuje wystąpienie zgagi i refluksu
  • Niekorzystnie wpływa na mikroflorę jelitową

Co należy zbadać?

Konieczność wykonania badań w tym przypadku uzależniona jest przede wszystkim od wystąpienia ewentualnych objawów. Jeśli któryś  z wyżej wymienionych problemów zauważasz u siebie, powinnaś zacząć od następującej diagnostyki:

  • Wodorowo- metanowy  test oddechowy (WTO)- ocena przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim (SIBO)
  • Badania w kierunku IBS

Czy możliwość rozwoju różnych problemów zdrowotnych wynikających z zażywania syntetycznych hormonów powinna zniechęcić kobiety do zaprzestania jej stosowania? Myślę, że na to pytanie powinna odpowiedzieć sobie każda kobieta sama lub po konsultacji z lekarzem ginekologiem. W tym wpisie chciałam jedynie zwrócić uwagę na możliwe skutki uboczne stosowania antykoncepcji, o których kobieta zazwyczaj nie ma pojęcia. Dodatkowo podsunęłam listę badań, pomocną w kontroli stanu zdrowia podczas jej długoletniego stosowania.

Podsumowując, decyzja o rozpoczęciu lub kontynuacji stosowania antykoncepcji hormonalnej powinna być wypadkową korzyści i potencjalnych negatywnych skutków ubocznych wynikających z ich przyjmowania.

Hakuj dalej:

Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Mikroflora jelitowa, czyli jak bakterie i grzyby mogą modulować zachowanie dzieci z autyzmem?

Mikroflora jelitowa, czyli jak bakterie i grzyby mogą modulować zachowanie dzieci z autyzmem?

Czym jest mikroflora jelitowa oraz w jaki sposób zachodzi komunikacja na osi mózg- jelito? Mikroflora jest brakującym elementem układanki w funkcjonowaniu osi mózg- jelito. Jej obecność zawiaduje najważniejszymi procesami zachodzącymi zarówno w układzie pokarmowym jaki i nerwowym.

Dowiedz się więcej
Poinfekcyjny IBS

Poinfekcyjny IBS

Dotychczas wyróżnialiśmy trzy postaci zespołu jelita drażliwego: biegunkową, zaparciową oraz mieszaną, jednak coraz częściej postuluje się o wyodrębnienie nowej formy związanej z jego patofizjologią, mianowicie poinfekcyjny IBS.

Dowiedz się więcej
Xifaxan w SIBO

Xifaxan w SIBO

SIBO z ang small intestinal bacterial overgrowth jest to problem przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim. W skrócie można powiedzieć, że mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością bakterii zlokalizowanych w niewłaściwym dla nich miejscu.

Dowiedz się więcej
Kokos w diecie low FODMAP

Kokos w diecie low FODMAP

Dieta low FODMAP to model żywieniowy oparty na wprowadzeniu do jadłospisu wyłącznie produktów o niskiej zawartości fodmap. FODMAP to akronim pochodzący od nazw węglowodanów o dużym potencjale fermentacyjnym. Głównym założeniem diety jest redukcja uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Dowiedz się więcej

Potrzebujesz POMOCY? Napisz do mnie!

Zawodowo działam na wielu płaszczyznach dlatego aby możliwie jak najszybciej się ze mną skontaktować wybierz interesujący Cię obszar mojej działalności. To pomoże usprawnić naszą komunikację