Czy okresowy post może łagodzić objawy IBS-u?

Chociaż dokładna przyczyna IBS jest nieznana, objawy dyskomfortu brzusznego, przerywanego bólu brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia i gazy są dobrze znane osobom, które mają do czynienia z tym zaburzeniem żołądkowo-jelitowym.

Bardzo często standardowa farmakoterapia oraz dieta nie przynoszą poprawy objawów, dlatego niektórzy posuwają się do bardziej niekonwencjonalnych sposobów zarządzania IBS-em,  mianowicie stosowania okresowych postów.

Czym jest post i jak go definiować?

Post można rozumieć w dwojaki sposób, jako:  post okresowy (przerywany) lub długotrwały.

  1. Post okresowy (przerywany), charakteryzuje się występowaniem naprzemiennych okresów jedzenia i niejedzenia. Jedną z popularnych metod przerywanego postu jest ograniczenie jedzenia do ośmiogodzinnego bloku czasu.

Kiedy w takim  systemie dobrze funkcjonujesz, możesz spróbować bardziej restrykcyjnych metod:

  • 12 godzin postu / 12 godzin jedzenia
  • 14 godzin na czczo / 10 godzin jedzenia
  • 16 godzin na czczo /8 godzin jedzenia (powtarzać co drugi dzień)
  • 16 godzin na czczo /8 godzin jedzenia
  • 19 godzin na czczo /5 godzin jedzenia
  • 20 godzin na czczo /4 godziny jedzenia
  • 1 dzień na czczo / 6 dni jedzenia

Można  wybrać dowolny system, bądź mieszać je i sprawdzać co się sprawdzi akurat w Twoim przypadku. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie, jeśli coś nie służy, ewidentnie nie jest to rozwiązanie dla Ciebie!

2. Długotrwały post, obejmuje ograniczenie jedzenia i ewentualnie płynów przez dłuższy okres czasu (tj. 24 do 72 godzin). Zalecany przy bardziej poważnych zaburzeniach jelitowych, czasem wymagający podawania elektrolitów i stopniowego wyprowadzania. Nie zalecany do przeprowadzenia bez nadzoru medycznego.

W jaki sposób post może wpływać na poprawę objawów IBS-u?

  1. Zwiększa aktywności wędrującego kompleksu mioelektycznego (MMC)

Migracyjny kompleks ruchowy (MMC) to wzorzec aktywności elektromechanicznej obserwowany w mięśniach gładkich przewodu pokarmowego w okresach między posiłkami, takich jak okresy postu. Główną rolą tego kompleksu jest usuwanie niestrawionych resztek pokarmowych oraz bakterii z jelita cienkiego.

MMC jest instruowany przez złożoną orkiestrę sygnałów neurohormonalnych w odpowiedzi na karmienie / głodzenie, w tym między innymi grelinę, motilinę, serotoninę i somatostatynę. Aktywność MMC osiąga szczyt między posiłkami, pod warunkiem braku pokarmu w przewodzie pokarmowym!

Kompleks mioelektryczny nie działa prawidłowo u osób z IBS. Prowadzi to różnych zaburzeń, które dają charaketrystyczne problemy:

– przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO), wynikające z upośledzenia mechanizmu kontrolującego ilość bakterii w jelicie cienkim

– nasilenie procesów fermentacyjnych, na skutek trudności w usuwaniu niestrawonych resztek pokarmowych, szczególnie węglowodanów

2. Promuje autofagię

Autofagia jest to proces naturalnej degradacji zniszczonych komórek i promowanie procesów regeneracyjnych. Ma to kluczowe znaczenia dla osób z problemem nieszczelnej bariery jelitowej oraz przewlekłych stanów zapalnych, które mają niszczycielski wpływ na wyściółkę jelita. Dzięki autofagii, może dojść do regeneracji komórek rąbka szczoteczkowego i przywrócenie prawidłowej produkcji i wydzielania enzymów trawiennych. Ma to kluczowe znaczenia dla prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych.

3. Pomaga w wygaszaniu stanu zapalnego w jelicie

Okresowy post zmniejsza stres oksydacyjny poprzez wpływ na ekspresję genów produkujących enzymy antyoksydacyjne, które odpowiedzialne są za neutralizowanie wolnych rodników tlenowych.

Jakie są wady postu?

W niektórych przypadkach post nie będzie dobrym rozwiązaniem. Szczególnie u tych osób, które okres postu, będą rekompensowały sobie dużą nadwyżką pokarmu po jego zakończeniu, jako swoistą rekompensatę za okres wyrzeczeń.  W przypadku zespołu jelita drażliwego objętość pokarmu na jeden posiłek nie powinna być duża, w przeciwnym razie może to doprowadzić do problemów dyspeptycznych takich jak: ból brzucha, zgaga, uczucie pełności, czyli  tzw „kamień w brzuchu”

Niektóre osoby, posiadają pewien rodzaj nadwrażliwości jelitowej, która uruchamia się w wyniku uczucia głodu wynikającego z niedostarczenia pokarmu . W takim przypadku post nie jest dobrym sposobem na łagodzenie dolegliwości związanych z IBS-em. Dla tych osób małe, a częste posiłki mogą być zalecane jako alternatywa dla długich okresów postu.

Każda osoba z IBS-em jest inna i powinna zawsze kierować się swoim samopoczuciem podczas wprowadzania nowych rozwiązań lub terapii. Warto jednak próbować po to, aby  stworzyć własny model żywieniowy, który jest najbardziej optymalny i skrojony na Twoje potrzeby.

Hakuj dalej:

Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Potrzebujesz POMOCY? Napisz do mnie!

Zawodowo działam na wielu płaszczyznach dlatego aby możliwie jak najszybciej się ze mną skontaktować wybierz interesujący Cię obszar mojej działalności. To pomoże usprawnić naszą komunikację