Niska ferrytyna przyczyną niedoczynności tarczycy

Niska ferrytyna przyczyną niedoczynności tarczycy 

Tarczyca aby mogła prawidłowo funkcjonować potrzebuje ciągłego zaopatrzenia w odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Obecnie bardzo dużo mówi się o roli cynku, selenu i jodu jako newralgicznych składników niezbędnych do prawidłowej produkcji hormonów tarczycy. W tym zestawieniu brakuje jeszcze jednego bardzo ważnego składnika mineralnego jakim jest żelazo. Jest ono niezbędne do wytwarzania zarówno T4 jak również T3 przez gruczoł tarczycowy. Coraz więcej badań pokazuje zależność pomiędzy anemią czyli stanem niedoboru żelaza, a rozwojem niedoczynności tarczycy. Mało tego niektóre badania wskazują, że niska ferrytyna przy jednocześnie prawidłowych parametrach krwi tj. stężenie hemoglobiny, hematokrytu, ilość czerwonych krwinek (RBC) wiąże się z upośledzoną pracą tarczycy. Dopiero przywrócenie prawidłowych stężeń ferrytyny zmniejsza objawy niedoczynności tarczycy. Zatem czy żelazo można wykorzystać w leczeniu niedoczynności tarczycy? Aby lepiej zrozumieć obie zależności czytaj dalej!

Objawy niedoczynnej tarczycy – niedobór hormonów tarczycy

 1. Zaburzenia metabolizmu- wtórnie skutkujące przyrostem masy ciała
 2. Sucha i blada skóra
 3. Wypadanie włosów
 4. Wzrost stężenia cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi
 5. Permanentne uczucie chłodu (zimne dłonie i stopy)
 6. Spowolniona perystaltyka- zaparcia
 7. Zaburzenia pamięci i koncentracji
 8. Stany obniżonego nastroju, depresja

Objawy anemii- niedobór żelaza

 1. Permanentne uczucie chłodu (zimne dłonie i stopy)
 2. Bladość skóry
 3. Wypadanie włosów
 4. Trudności z koncentracją i uwagą
 5. Zmęczenie, obniżona tolerancja wysiłku fizycznego
 6. Szybsze bicie serca

Widać wyraźnie, że objawy niedoczynnej tarczycy bardzo mocno pokrywają się z objawami anemii, co skłania do refleksji czy oba te problemy mają coś ze sobą wspólnego i czy poprawa jednego problemu wpłynie pozytywnie na drugi? Okazuje się, że tak!

Diagnostyka niedoczynności tarczycy

Monitorowanie pracy tarczycy powinno obejmować następujące badania:

 • TSH – hormon tyreotropowy (hormon przysadki mózgowej stymulujący pracę tarczycy)
 • FT4- wolna tyroksyna
 • FT3- wolna trójjodotyronina
 • anty TPO -(przeciwciała) podejrzenie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (Hashimoto)
 • anty TG- (przeciwciała) podejrzenie autoimmunologicznego zapalenia tarczycy (Hashimoto)
 • USG tarczycy

Diagnostyka anemii z niedoboru żelaza:

Aby zweryfikować problem anemii należy wykonać dodatkowe badania:

 • morfologię krwi (RBC, Hb, HCT)
 • żelazo
 • ferrytyna, która stanowi magazyn żelaza w naszym organizmie

Na czym polega zależność niedoczynność tarczycy- anemia

Z jednej strony anemia definiowana jako stan niedoboru żelaza może przyczyniać się do niedoczynności tarczycy, ponieważ zmniejsza produkcję hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy. Z drugiej strony niedoczynność tarczycy i niskie stężenie trójjodotyroniny zmniejsza produkcję czerwonych krwinek w szpiku kostnym. W takiej sytuacji mamy do czynienia z błędnym kołem, które należy szybko przerwać poprzez włączenie suplementów żelaza. Leczenie niedoborów żelaza w organizmie może pozytywnie wpłynąć na stężenie wolnych hormonów tarczycy.

Tutaj znajdziesz informację czym się kierować w doborze dobrego preparatu żelaza oraz jak zadbać o właściwą dawkę żelaza elementarnego

Jakie Żelazo Wybrać, Aby Skutecznie Leczyć Anemię?

Brak odpowiedzi na leczenie Euthyroxem/ Letroxem? – Możliwy problem z niskim żelazem/ ferrytyną

W badaniu przeprowadzonym na 25 kobietach z Finlandii z objawami niedoczynnej tarczycy pomimo leczenia L- tyroksyną zaobserwowano ustąpienie dolegliwości dopiero po włączeniu suplementów żelaza. Co ciekawe u badanych kobiet nie stwierdzono anemii. Wszystkie parametry czerwonokrwinkowe m.in: ogólna ilość czerwonych krwinek, hemoglobina, hematokryt mieściły się w zakresach referencyjnych. Jedynym odchyleniem od normy była ferrytyna, której średnie stężenie u badanych kobiet wynosiła < 60μg

Przywrócenie poziomu ferrytyny > 100μg złagodziło objawy u 2/3 kobiet. To jest bardzo ciekawa obserwacja, która być może wyjaśni dlaczego pomimo odpowiedniego leczenia Pacjenci nie odczuwają realnej poprawy samopoczucia.

Jeśli przewlekle przyjmujesz syntetyczne hormony tarczycy i zamierzasz włączyć preparaty żelaza pamiętaj o możliwych interakcjach. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.

Hormony Tarczycy Dlaczego Nie Działają?

Podsumowanie

Podsumowując, zależność pomiędzy anemią a niedoczynnością tarczycy jest bardzo silna i oba stany wzajemnie na siebie wpływają.

 1. Kiedy masz zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy, w tym chorobę Hashimoto zbadaj poziom żelaza wraz z ferrytyną.
 2. Kiedy poziom ferrytyny będzie niski rozważ suplementację preparatami żelaza.
 3. Na bieżąco monitoruj swoje samopoczucie i stężenie hormonów
 4. Zwróć uwagę na odstęp pomiędzy przyjmowaniem syntetycznego hormonu, a preparatami żelaza (ze względu na zmniejszenie wchłania hormonu)
 5. Bądź pod stała kontrolą endokrynologa, który właściwe zinterpretuje Twoje wyniki badań i oceni zmiany w czynności tarczycy.

Hakuj dalej!

Piśmiennictwo:

Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Mikroflora jelitowa, czyli jak bakterie i grzyby mogą modulować zachowanie dzieci z autyzmem?

Mikroflora jelitowa, czyli jak bakterie i grzyby mogą modulować zachowanie dzieci z autyzmem?

Czym jest mikroflora jelitowa oraz w jaki sposób zachodzi komunikacja na osi mózg- jelito? Mikroflora jest brakującym elementem układanki w funkcjonowaniu osi mózg- jelito. Jej obecność zawiaduje najważniejszymi procesami zachodzącymi zarówno w układzie pokarmowym jaki i nerwowym.

Dowiedz się więcej
Poinfekcyjny IBS

Poinfekcyjny IBS

Dotychczas wyróżnialiśmy trzy postaci zespołu jelita drażliwego: biegunkową, zaparciową oraz mieszaną, jednak coraz częściej postuluje się o wyodrębnienie nowej formy związanej z jego patofizjologią, mianowicie poinfekcyjny IBS.

Dowiedz się więcej
Xifaxan w SIBO

Xifaxan w SIBO

SIBO z ang small intestinal bacterial overgrowth jest to problem przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim. W skrócie można powiedzieć, że mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością bakterii zlokalizowanych w niewłaściwym dla nich miejscu.

Dowiedz się więcej
Kokos w diecie low FODMAP

Kokos w diecie low FODMAP

Dieta low FODMAP to model żywieniowy oparty na wprowadzeniu do jadłospisu wyłącznie produktów o niskiej zawartości fodmap. FODMAP to akronim pochodzący od nazw węglowodanów o dużym potencjale fermentacyjnym. Głównym założeniem diety jest redukcja uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Dowiedz się więcej

Potrzebujesz POMOCY? Napisz do mnie!

Zawodowo działam na wielu płaszczyznach dlatego aby możliwie jak najszybciej się ze mną skontaktować wybierz interesujący Cię obszar mojej działalności. To pomoże usprawnić naszą komunikację