Dieta low FODMAP to model żywieniowy oparty na wprowadzeniu do jadłospisu wyłącznie produktów o niskiej zawartości fodmap. FODMAP to akronim pochodzący od nazw węglowodanów o dużym potencjale fermentacyjnym. Głównym założeniem diety jest redukcja uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jak prezentuje się kokos w diecie low FODMAP?
Spis Treści
Zastosowanie diety low FODMAP
Skuteczność diety FODMAP udowodniono w następujących problemach/ jednostkach chorobowych:
-
zespół jelita drażliwego
-
SIBO- przerost bakteryjny w jelicie cienkim
-
choroby zapalne jelit- Crohn, Colitis Ulcerosa
Stosowanie diety low fodmap w przebiegu wyżej wymienionych chorób ma na celu zmniejszenie następujących dolegliwości: bólu brzucha, wzdęć oraz biegunek
Etapy diety FODMAP
Warto pokreślić, że dieta FODMAP składa się z trzech następujących po sobie faz:
-
Eliminacji- To etap diety low fodmap, w której eliminujemy wszystkie produkty odznaczające się dużą zawartością fodmap. Tutaj znajdziesz listę produktów dozwolonych na diecie low fodmap. Dieta low FODMAP.
-
Reintrodukcji- w tej fazie powoli wprowadzamy produkty o wyższej zawartości fodmap pod baczną obserwacją samopoczucia. Jest to faza testowania, które produkty nam służą, a które nie. Tutaj przeczytasz jak rozszerzać dietę low fodmap
-
Personalizacji- to ostatni etap diety, w której ostatecznie ustalamy model żywienia w oparciu o te produkty, które pozytywnie przeszły fazę testowania w etapie reintrodukcji
Kokos w diecie low fodmap
Kokos oraz produkty wytwarzane z miąższu kokosa zawierają sorbitol, związek należący do grupy polioli. Zmienna ilość sorbitolu w produktach kokosowych czyni jeden produkt bezpieczny podczas fazy eliminacji, inny ze względu na wyższą zawartość problematycznego związku musi zostać wyeliminowany.[1]
Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym produktom kokosowym i ich potencjalnej problematyczności w diecie low FODMAP
Produkty kokosowe o małej zawartości FODMAP
Są to produkty o niskim poziomie fodmap, można je spożywać w nieograniczonej ilości
-
Olej kokosowy– jest to w zasadzie sam tłuszcz, zatem jest pozbawiony problematycznego związku- sorbitolu. Można stosować go bez ograniczeń. Pamiętaj, że wyższe spożycie tłuszczu może nasilać objawy jelitowe.
-
Jogurt kokosowy– według badaczy z Uniwersytetu Monash zawiera niewielka ilość sorbitolu. Standardowa porcja czyli 150g, nie powinna stanowić problemu w fazie eliminacji.
Produkty kokosowe o umiarkowanej ilości FODMAP
Są to produkty możliwe do wprowadzenia w fazie eliminacji, jednak z przestrzeganiem odpowiedniej ilości.
1. Świeży kokos- zawiera niewielką ilość sorbitolu. Jednak warto pamiętać o przestrzeganiu gramatury. Według aplikacji Monash jest to produkt dozwolony w fazie eliminacji w ilość 64g, co stanowi równowartość ¾ filiżanki wydrążonego miąższu z kokosa.
2. „Mleko” kokosowe UHT (Napój kokosowy)- Wytwarzane jest z miąższu dojrzałego kokosu. W przeciwieństwie do mleczka kokosowego jest bardziej rozcieńczone i tym samym będzie odznaczało się mniejszą koncentracją sorbitolu w tej samej porcji. Poza tym odznacza się mniejszą zawartością tłuszczu, którego nadmierne spożycie może nasilić objawy jelitowe. Pamiętaj aby nie przekraczać ilości 125 ml czyli równowartość ½ szklanki. Wyższe spożycie jest równoznaczne z większą koncentracją problematycznych związków.
3. Mleczko kokosowe- dopuszczalna ilość produktu w fazie eliminacji to ¼ szklanki.
4. Suszony kokos- wytwarzany jest z dojrzałego orzecha, który jest szatkowany a następnie suszony. Jeżeli nie przekraczamy ilości ½ szklanki na porcję to możemy uznać go za produkt bezpieczny w fazie eliminacji. Niestety większe ilości suszonego kokosa mogą być już problematyczne.
5. Cukier kokosowy– pozyskuje się go jest z soku kwiatowego palmy koksowej i jest bezpieczny w fazie eliminacji pod warunkiem, że jego spożycie nie jest większe niż równowartość jednej łyżeczki. 3 łyżeczki cukru kokosowego kwalifikuje produkt jako wysoki w FODMAP
Produkty kokosowe o dużej zawartości FODMAP
Poniżej przedstawione produkty odznaczają się wysoką koncentracją problematycznych związków dlatego podczas fazy eliminacji należy je całkowicie wykluczyć z diety.
-
Mąka kokosowa– jest produktem ubocznym podczas wytwarzania mleka kokosowego i odznacza się wysoką zawartością FODMAP. 3 łyżki mąki kokosowej zawiera znaczne ilości sorbitolu > 3 łyżek mąki kokosowej- oprócz wysokiej zawartości sorbitolu, przekroczony jest bezpieczny limit dla GOS(ów) i fruktanów.
-
Woda kokosowa- jest to sok z niedojrzałych kokosów. Według badaczy z Uniwersytetu Monash jest on bogata w dwa problematyczne związki: sorbitol oraz fruktany, dlatego w fazie eliminacji należy wykluczyć ten produkt ze swojego jadłospisu
Pułapki przy zakupie produktów kokosowych
Jeśli unikasz produktów zawierających duże ilości fodmap, powinieneś wiedzieć, że oprócz doboru właściwych produktów, musisz również zwrócić uwagę na składniki, które są do niego dodane.
Niektóre z nich mogą być problematyczne i przyczyniać się do występowania objawów jelitowych pomimo włączenia produktu bezpiecznego w rozumieniu diety FODMAP.
Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie produktów low fodmap
-
Mleko kokosowe/ Mleczko koksowe– karagen (E407), inulina
-
Jogurt kokosowy– inulina , słodziki (ksylitol-( E967), syrop glukozowo-fruktozowy
-
Suszony kokos (wiórki kokosowe)- większość dostępnych na rynku jest siarkowana. Związki siarki (E220 do E228) wykorzystuje się do konserwacji produktu. Co prawda nie czynią go wyższym w problematyczne FODMAP(y) jednak mogą inicjować objawy jelitowe w innych mechanizmach.
Hakuj dalej: