Problem zaparć dotyka coraz większą grupę osób. Dotychczas był on głównie przykrą dolegliwością osób starszych, ze względu na spowolniony wraz z wiekiem pasaż jelitowy. Obecnie problem dotyka również osoby młode a nawet dzieci. Prawdopodobną przyczyną nieregularnych wypróżnień w obu grupach jest zaburzona mikrobiota jelitowa, stąd liczne próby oceny skuteczności probiotyków w leczeniu zaparć. Jakie zatem probiotyki dobrać w problemie zaparć?
Spis Treści
Czym są zaparcia?
Zaparcia jest to zaburzenie w regularności wypróżnień, charakteryzujące się:
- zmniejszona częstotliwość wypróżnień (wypróżnienie raz na 2 dni )
- zmienioną konsystencja stolca- kał twardy i zbity (2 i 3 na bristolskiej skali stolca)
- trudnościami w wypróżnieniu i bólem podczas defekacji
- brakiem uczucia pełnego wypróżnienia
Jeśli nieregularnym wypróżnieniom towarzyszy ból i skurcz brzucha mamy do czynienia z zespołem jelita drażliwego w postaci zaparciowej IBS – C.
Brak regularności w wypróżnieniach prowadzi do nadmiernej fermentacji w końcowym odcinku jelita grubego – okrężnicy. Skutkiem tych procesów jest zwiększona produkcja gazów w przewodzie pokarmowym, która przyczynia się do powstawania wzdęć i ogólnego dyskomfortu w jamie brzusznej
Jakie są przyczyny zaparć?
Przyczyny nieregularnych wypróżnień mogą być bardzo różne. W skrócie można je podzielić na 3 główne kategorie.
- Związane z błędami żywieniowymi ( mała podaż płynów, zmniejszone spożycie błonnika pokarmowego, niedostateczna aktywność fizyczna)
- Konsekwencja zażywanych leków (przewlekłe stosowanie leków opioidowych, antybiotykoterapia )
- Powiązane z jednostkami chorobowymi (niedoczynność tarczycy, choroba Parkinsona, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, itp)
W tym wpisie dowiesz się jakie preparaty wykorzystywane są w leczeniu przewlekłych zaparć.
Zaparcia- Jak probiotyki mogą pomóc zwiększyć częstość wypróżnień?
Obecnie trwa dyskusja na temat mechanizmów w jakich probiotyki mogą przyczynić się do poprawy pasażu jelitowego, a tym samym korzystnego działania w nawykowych jak również czynnościowych zaparć stolca.
Zostały wyodrębnione 2 hipotezy, które tłumaczą potencjalny wpływ bakterii probiotycznych na uzyskanie regularności wypróżnień.
- Wzrost produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA)- Są to związki, które stymulują receptory znajdujące się w mięśniach gładkich jelit i pobudzają perystaltykę.
- Zwiększony metabolizm kwasów żółciowych, wzrost stężenia zdekoniugowanych soli żółciowych w układzie pokarmowym również stymulują receptory w mięśniówce jelita, przyczyniając się do poprawy ich ruchliwości
Zaparcia- Jakie probiotyki?
Przejdźmy w końcu do konkretnych szczepów, które wykazują poprawę zarówno w poprawie częstości jak również konsystencji wypróżnień[1],[2], [3],[4],[5]Według badań z randomizacją, najbardziej efektywne szczepy bakteryjne to:
Bifidobacterium lactis BB-12
Preparat: Jelitowa flora bakteryjna (Solgar)
Dawka: 1 x 109 CFU
Bifidobacterium lactis HN019
Preparat: Probioset
Dawka: 1,8. x 109 CFU
Bifidobacterium lactis DN-173 010
Jogurt Activia Danone
Dawka: 50-500x 108 CFU odpowiednik 300g jogurtu
Lactobacillus reuteri Protectis (DSM 17938)
Preparat: Biogaia Baby
Dawka: 1×108 CFU
Probiotykoterapia powinna być jednym z elementów leczenia zaparć. Wiele badań podkreśla pozytywny wpływ suplementacji konkretnymi szczepami bakteryjnymi na poprawę motoryki jelit. Prozdrowotne działanie probiotyków wiąże się ze zwiększeniem pożytecznych bakterii (bakterii kwasu mlekowego i bifidobakterii) co wiąże się ze zwiększenie różnorodności mikroflory jelitowej.
Hakuj dalej:
Czy wiesz, że przy doborze probiotyku kierujemy się szczepozależnością. Oznacza to, że konkretny szczep bakteryjny wykazuje określone działanie w przewodzie pokarmowym. Zatem w różnych problemach należy zastosować inny probiotyk. Poniżej znajdziesz listę problemów z doborem odpowiednich preparatów probiotycznych dostępnych w aptece