Zaparcia- Jakie probiotyki?

Problem zaparć dotyka coraz większą grupę osób. Dotychczas był on głównie przykrą dolegliwością osób starszych, ze względu na spowolniony wraz z wiekiem pasaż jelitowy. Obecnie problem dotyka również osoby młode a nawet dzieci. Prawdopodobną przyczyną nieregularnych wypróżnień w obu grupach jest zaburzona mikrobiota jelitowa, stąd liczne próby oceny skuteczności probiotyków w leczeniu zaparć. Jakie zatem probiotyki dobrać w problemie zaparć?

Czym są zaparcia?

Zaparcia jest to zaburzenie w regularności wypróżnień, charakteryzujące się:

  • zmniejszona częstotliwość wypróżnień (wypróżnienie raz na 2 dni )
  • zmienioną konsystencja stolca- kał twardy i zbity (2 i 3 na bristolskiej skali stolca)
  • trudnościami w wypróżnieniu i bólem podczas defekacji
  • brakiem uczucia pełnego wypróżnienia

Jeśli nieregularnym wypróżnieniom towarzyszy ból i skurcz brzucha mamy do czynienia z zespołem jelita drażliwego w postaci zaparciowej IBS – C.

Brak regularności w wypróżnieniach prowadzi do nadmiernej fermentacji w końcowym odcinku jelita grubego – okrężnicy. Skutkiem tych procesów jest zwiększona produkcja gazów w przewodzie pokarmowym, która przyczynia się do powstawania wzdęć i ogólnego dyskomfortu w jamie brzusznej

Jakie są przyczyny zaparć?

Przyczyny nieregularnych wypróżnień mogą być bardzo różne. W skrócie można je podzielić na 3 główne kategorie.

  1. Związane z błędami żywieniowymi ( mała podaż płynów, zmniejszone spożycie błonnika pokarmowego, niedostateczna aktywność fizyczna)
  2. Konsekwencja zażywanych leków (przewlekłe stosowanie leków opioidowych, antybiotykoterapia )
  3. Powiązane z jednostkami chorobowymi (niedoczynność tarczycy, choroba Parkinsona, cukrzyca, stwardnienie rozsiane, itp)

W tym wpisie dowiesz się jakie preparaty wykorzystywane są w leczeniu przewlekłych zaparć.

Zaparcia- Jak probiotyki mogą pomóc zwiększyć częstość wypróżnień?

Obecnie trwa dyskusja na temat mechanizmów w jakich probiotyki mogą przyczynić  się do poprawy pasażu jelitowego, a tym samym korzystnego działania w nawykowych jak również czynnościowych zaparć stolca.

Zostały wyodrębnione 2 hipotezy, które tłumaczą potencjalny wpływ bakterii probiotycznych na uzyskanie regularności wypróżnień.

  1. Wzrost produkcji krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych (SCFA)- Są to związki, które stymulują receptory znajdujące się w mięśniach gładkich jelit i pobudzają perystaltykę.
  2. Zwiększony metabolizm kwasów żółciowych,  wzrost stężenia zdekoniugowanych soli żółciowych w układzie pokarmowym również stymulują receptory w mięśniówce jelita, przyczyniając się do poprawy ich ruchliwości

Zaparcia- Jakie probiotyki?

Przejdźmy w końcu do konkretnych szczepów, które wykazują poprawę zarówno w poprawie częstości jak również konsystencji wypróżnień[1],[2], [3],[4],[5]Według badań z randomizacją, najbardziej efektywne szczepy bakteryjne to:

Bifidobacterium lactis BB-12

Preparat: Jelitowa flora bakteryjna (Solgar)

Dawka: 1 x 109 CFU

Zaparcia- Jakie Probiotyki

Bifidobacterium lactis HN019

Preparat: Probioset

Dawka: 1,8. x 109 CFU

Zaparcia- Jakie Probiotyki

Bifidobacterium lactis DN-173 010

Jogurt Activia Danone

Dawka: 50-500x 108 CFU odpowiednik 300g jogurtu

Zaparcia- Jakie Probiotyki

Lactobacillus reuteri Protectis (DSM 17938)

Preparat: Biogaia Baby

Dawka: 1×108 CFU

Zaparcia- Jakie Probiotyki

Probiotykoterapia powinna być jednym z elementów leczenia zaparć. Wiele badań podkreśla pozytywny wpływ suplementacji konkretnymi szczepami bakteryjnymi na poprawę motoryki jelit. Prozdrowotne działanie probiotyków wiąże się ze zwiększeniem pożytecznych bakterii (bakterii kwasu mlekowego i bifidobakterii) co wiąże się ze zwiększenie różnorodności mikroflory jelitowej.

Hakuj dalej:

Czy wiesz, że przy doborze probiotyku kierujemy się szczepozależnością. Oznacza to, że konkretny szczep bakteryjny  wykazuje określone działanie w przewodzie pokarmowym. Zatem w różnych problemach należy zastosować inny probiotyk. Poniżej znajdziesz listę problemów z doborem odpowiednich preparatów probiotycznych dostępnych w aptece

Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Potrzebujesz POMOCY? Napisz do mnie!

Zawodowo działam na wielu płaszczyznach dlatego aby możliwie jak najszybciej się ze mną skontaktować wybierz interesujący Cię obszar mojej działalności. To pomoże usprawnić naszą komunikację