Hormony tarczycy- dlaczego nie działają?
Hormony tarczycy, które są przyjmowane przez osoby cierpiące na niedoczynność gruczołu tarczowego wymagają spełnienia wielu czynników aby mogły się prawidłowo wchłaniać, a tym samym lepiej oddziaływać na nasz organizm.
Najważniejsze czynniki obniżające wchłanianie hormonów tarczycy
- współistniejące choroby (żołądka i jelit)
- składniki pożywienia
- interakcję z lekami i suplementami diety
W poniższym wpisie zajmę się ostatnim aspektem, z wyjaśnieniem na czym polega dana interakcja oraz jak długą przerwę należy zachować pomiędzy przyjęciem hormonu, a danym lekiem tak aby zmaksymalizować wchłanianie leku, bez konieczności stopniowego podnoszenia dawki.
Spis Treści
Krótka charakterystyka hormonów tarczycy
Najczęściej badanym hormonem w diagnostyce zaburzeń funkcjonowania tarczycy jest tyreotropina, w skrócie- TSH. Jest to hormon przysadki, który stymuluje tarczycę do produkcji własnych hormonów czyli tyroksyny T4 oraz trójjodotyroniny – T3. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy, w tym również na Hashimoto regularnie zażywają syntetyczny hormon L-tyroksynę. Z racji wielu czynników modyfikujących jej wchłanianie należy okresowo oznaczać stężenie hormonów: TSH oraz fT3 i fT4
Hormony tarczycy dlaczego nie działają? – interakcję z lekami
- W przypadku leków zmniejszających wydzielanie kwasu w żołądku tj: inhibitory pompy protonowej, wodorotlenek glinu oraz blokery receptora histaminowego dochodzi do podwyższenia pH soku żołądkowego, którego stężenie uniemożliwia prawidłowe oddzielenie hormonu od związku w jakim on się znajduje.
- Antybiotyki- Zmniejszenie wchłaniania w przewodzie pokarmowym
- Leki obniżające stężenie cholesterolu- wiążą hormony w przewodzie pokarmowym uniemożliwiając tym samym ich prawidłowe wchłanianie w dwunastnicy
- Simetykon- mechanizm jeszcze nie do końca poznany, przypuszcza się, że skraca możliwy czas wchłania hormonu tarczycy
Przykłady leków, które interferują z hormonami tarczycy
- Inhibitory pompy protonowej– stosowane w chorobie wrzodowej żołądka i chorobie refluksowej przełyku (stałe monitorowanie hormonów tarczycy, próba odstawienia jeśli to możliwe)
- Blokery receptora histaminowego (H2)– (stałe monitorowanie hormonów tarczycy, próba odstawienia jeśli to możliwe)
- Leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego- wodorotlenek glinu (przerwa co najmniej 2 h)
- Antybiotyki: Ciprofloksacyna, Rifampicyna (unikać jednoczesnego przyjmowania obu preparatów)
- Leki obniżające poziom cholesterolu (sekwestranty kwasów żółciowych) (przerwa co najmniej 4-5h)
- Simetykon: Espumisan stosowany w zaburzeniach przewodu pokarmowego ułatwiający ewakuację gazów z przewodu pokarmowego (unikać jednoczesnego stosowania)
Hormony tarczycy dlaczego nie działają? – interakcję z suplementami diety
W przypadku suplementów wymienionych poniżej zachodzi interakcja w postaci wiązania się składników mineralnych z hormonami tarczycy tworząc nierozpuszczalne kompleksy. W związku z tym ich zdolność wchłaniania w przewodzie pokarmowym znacznie się obniża.
- Żelazo ( przerwa najdłuższa jak to możliwe)
- Chrom (regularne monitorowanie hormonów tarczycy, odstawienie przy wahających stężeniach TSH)
- Wapń (przerwa co najmniej 2h)
Jak widać lista leków i suplementów diety, które mogą interferować z hormonami tarczycy jest spora. Zanim zaczniesz z lekarzem zwiększać dawkę hormonu, zweryfikuj w pierwszej kolejności możliwe przyczyny ich zmniejszonego wchłaniania.
Oprócz interakcji z lekami i suplementami diety, istnieją jeszcze dwie możliwe przyczyny trudności we wchłanianiu leków. Poznasz je w kolejnych wpisach.
Piśmiennictwo:
Skelin M, Lucijanić T, Amidžić Klarić D, Rešić A, Bakula M, Liberati-Čizmek AM, Gharib H, Rahelić D. Factors Affecting Gastrointestinal Absorption of Levothyroxine: A Review. Clin Ther. 2017 Feb;39(2):378-403
Hakuj dalej!