Hormony tarczycy dlaczego nie działają?

Hormony tarczycy- dlaczego nie działają?

Hormony tarczycy, które są przyjmowane przez osoby cierpiące na niedoczynność gruczołu tarczowego wymagają spełnienia wielu czynników aby mogły się prawidłowo wchłaniać, a tym samym lepiej oddziaływać na nasz organizm.

Najważniejsze czynniki obniżające wchłanianie hormonów tarczycy

  • współistniejące choroby (żołądka i jelit)
  • składniki pożywienia
  • interakcję z lekami i suplementami diety

W poniższym wpisie zajmę się ostatnim aspektem, z wyjaśnieniem na czym polega dana interakcja oraz jak długą przerwę należy zachować pomiędzy przyjęciem hormonu, a danym lekiem tak aby zmaksymalizować wchłanianie leku, bez konieczności stopniowego podnoszenia dawki.

Krótka charakterystyka hormonów tarczycy

Najczęściej badanym hormonem w diagnostyce zaburzeń funkcjonowania tarczycy jest tyreotropina, w skrócie- TSH. Jest to hormon przysadki, który stymuluje tarczycę do produkcji własnych hormonów czyli tyroksyny T4 oraz trójjodotyroniny – T3. Osoby chorujące na niedoczynność tarczycy, w tym również na Hashimoto regularnie zażywają syntetyczny hormon L-tyroksynę. Z racji wielu czynników modyfikujących jej wchłanianie należy okresowo oznaczać stężenie hormonów: TSH oraz fT3 i fT4

Hormony tarczycy dlaczego nie działają? – interakcję z lekami

  • W przypadku leków zmniejszających wydzielanie kwasu w żołądku tj: inhibitory pompy protonowej, wodorotlenek glinu oraz blokery receptora histaminowego dochodzi do podwyższenia pH soku żołądkowego, którego stężenie uniemożliwia prawidłowe oddzielenie hormonu od związku w jakim on się znajduje.
  • Antybiotyki- Zmniejszenie wchłaniania w przewodzie pokarmowym
  • Leki obniżające stężenie cholesterolu- wiążą hormony w przewodzie pokarmowym uniemożliwiając tym samym ich prawidłowe wchłanianie w dwunastnicy
  • Simetykon- mechanizm jeszcze nie do końca poznany, przypuszcza się, że skraca możliwy czas wchłania hormonu tarczycy 

Przykłady leków, które interferują z hormonami tarczycy

  • Inhibitory pompy protonowej– stosowane w chorobie wrzodowej żołądka i chorobie refluksowej przełyku (stałe monitorowanie hormonów tarczycy, próba odstawienia jeśli to możliwe)
  • Blokery receptora histaminowego (H2)– (stałe monitorowanie hormonów tarczycy, próba odstawienia jeśli to możliwe)
  • Leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego- wodorotlenek glinu (przerwa co najmniej 2 h)
  • Antybiotyki: Ciprofloksacyna, Rifampicyna (unikać jednoczesnego przyjmowania obu preparatów)
  • Leki obniżające poziom cholesterolu (sekwestranty kwasów żółciowych) (przerwa co najmniej 4-5h)
  • Simetykon: Espumisan stosowany w zaburzeniach przewodu pokarmowego ułatwiający ewakuację gazów z przewodu pokarmowego (unikać jednoczesnego stosowania)

Hormony tarczycy dlaczego nie działają? – interakcję z suplementami diety

W przypadku suplementów wymienionych poniżej zachodzi interakcja w postaci wiązania się składników mineralnych z hormonami tarczycy tworząc nierozpuszczalne kompleksy. W związku z tym ich zdolność wchłaniania w przewodzie pokarmowym znacznie się obniża.

  • Żelazo ( przerwa najdłuższa jak to możliwe)
  • Chrom (regularne monitorowanie hormonów tarczycy, odstawienie przy wahających stężeniach TSH)
  • Wapń (przerwa co najmniej 2h)

Jak widać lista leków i suplementów diety, które mogą interferować z hormonami tarczycy jest spora. Zanim zaczniesz z lekarzem zwiększać dawkę hormonu, zweryfikuj w pierwszej kolejności możliwe przyczyny ich zmniejszonego wchłaniania.

Oprócz interakcji z lekami i suplementami diety, istnieją jeszcze dwie możliwe przyczyny trudności we wchłanianiu leków. Poznasz je w kolejnych wpisach.

Piśmiennictwo:

Skelin M, Lucijanić T, Amidžić Klarić D, Rešić A, Bakula M, Liberati-Čizmek AM, Gharib H, Rahelić D. Factors Affecting Gastrointestinal Absorption of Levothyroxine: A Review. Clin Ther. 2017 Feb;39(2):378-403

Hakuj dalej!

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Mikroflora jelitowa, czyli jak bakterie i grzyby mogą modulować zachowanie dzieci z autyzmem?

Mikroflora jelitowa, czyli jak bakterie i grzyby mogą modulować zachowanie dzieci z autyzmem?

Czym jest mikroflora jelitowa oraz w jaki sposób zachodzi komunikacja na osi mózg- jelito? Mikroflora jest brakującym elementem układanki w funkcjonowaniu osi mózg- jelito. Jej obecność zawiaduje najważniejszymi procesami zachodzącymi zarówno w układzie pokarmowym jaki i nerwowym.

Dowiedz się więcej
Poinfekcyjny IBS

Poinfekcyjny IBS

Dotychczas wyróżnialiśmy trzy postaci zespołu jelita drażliwego: biegunkową, zaparciową oraz mieszaną, jednak coraz częściej postuluje się o wyodrębnienie nowej formy związanej z jego patofizjologią, mianowicie poinfekcyjny IBS.

Dowiedz się więcej
Xifaxan w SIBO

Xifaxan w SIBO

SIBO z ang small intestinal bacterial overgrowth jest to problem przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim. W skrócie można powiedzieć, że mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością bakterii zlokalizowanych w niewłaściwym dla nich miejscu.

Dowiedz się więcej
Kokos w diecie low FODMAP

Kokos w diecie low FODMAP

Dieta low FODMAP to model żywieniowy oparty na wprowadzeniu do jadłospisu wyłącznie produktów o niskiej zawartości fodmap. FODMAP to akronim pochodzący od nazw węglowodanów o dużym potencjale fermentacyjnym. Głównym założeniem diety jest redukcja uciążliwych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Dowiedz się więcej

Potrzebujesz POMOCY? Napisz do mnie!

Zawodowo działam na wielu płaszczyznach dlatego aby możliwie jak najszybciej się ze mną skontaktować wybierz interesujący Cię obszar mojej działalności. To pomoże usprawnić naszą komunikację