Chociaż dokładna przyczyna IBS jest nieznana, objawy dyskomfortu brzusznego, przerywanego bólu brzucha, biegunki, zaparcia, wzdęcia i gazy są dobrze znane osobom, które mają do czynienia z tym zaburzeniem żołądkowo-jelitowym.
Bardzo często standardowa farmakoterapia oraz dieta nie przynoszą poprawy objawów, dlatego niektórzy posuwają się do bardziej niekonwencjonalnych sposobów zarządzania IBS-em, mianowicie stosowania okresowych postów.
Spis Treści
Czym jest post i jak go definiować?
Post można rozumieć w dwojaki sposób, jako: post okresowy (przerywany) lub długotrwały.
- Post okresowy (przerywany), charakteryzuje się występowaniem naprzemiennych okresów jedzenia i niejedzenia. Jedną z popularnych metod przerywanego postu jest ograniczenie jedzenia do ośmiogodzinnego bloku czasu.
Kiedy w takim systemie dobrze funkcjonujesz, możesz spróbować bardziej restrykcyjnych metod:
- 12 godzin postu / 12 godzin jedzenia
- 14 godzin na czczo / 10 godzin jedzenia
- 16 godzin na czczo /8 godzin jedzenia (powtarzać co drugi dzień)
- 16 godzin na czczo /8 godzin jedzenia
- 19 godzin na czczo /5 godzin jedzenia
- 20 godzin na czczo /4 godziny jedzenia
- 1 dzień na czczo / 6 dni jedzenia
Można wybrać dowolny system, bądź mieszać je i sprawdzać co się sprawdzi akurat w Twoim przypadku. Każdy przypadek należy traktować indywidualnie, jeśli coś nie służy, ewidentnie nie jest to rozwiązanie dla Ciebie!
2. Długotrwały post, obejmuje ograniczenie jedzenia i ewentualnie płynów przez dłuższy okres czasu (tj. 24 do 72 godzin). Zalecany przy bardziej poważnych zaburzeniach jelitowych, czasem wymagający podawania elektrolitów i stopniowego wyprowadzania. Nie zalecany do przeprowadzenia bez nadzoru medycznego.
W jaki sposób post może wpływać na poprawę objawów IBS-u?
- Zwiększa aktywności wędrującego kompleksu mioelektycznego (MMC)
Migracyjny kompleks ruchowy (MMC) to wzorzec aktywności elektromechanicznej obserwowany w mięśniach gładkich przewodu pokarmowego w okresach między posiłkami, takich jak okresy postu. Główną rolą tego kompleksu jest usuwanie niestrawionych resztek pokarmowych oraz bakterii z jelita cienkiego.
MMC jest instruowany przez złożoną orkiestrę sygnałów neurohormonalnych w odpowiedzi na karmienie / głodzenie, w tym między innymi grelinę, motilinę, serotoninę i somatostatynę. Aktywność MMC osiąga szczyt między posiłkami, pod warunkiem braku pokarmu w przewodzie pokarmowym!
Kompleks mioelektryczny nie działa prawidłowo u osób z IBS. Prowadzi to różnych zaburzeń, które dają charaketrystyczne problemy:
– przerost bakterii w jelicie cienkim (SIBO), wynikające z upośledzenia mechanizmu kontrolującego ilość bakterii w jelicie cienkim
– nasilenie procesów fermentacyjnych, na skutek trudności w usuwaniu niestrawonych resztek pokarmowych, szczególnie węglowodanów
2. Promuje autofagię
Autofagia jest to proces naturalnej degradacji zniszczonych komórek i promowanie procesów regeneracyjnych. Ma to kluczowe znaczenia dla osób z problemem nieszczelnej bariery jelitowej oraz przewlekłych stanów zapalnych, które mają niszczycielski wpływ na wyściółkę jelita. Dzięki autofagii, może dojść do regeneracji komórek rąbka szczoteczkowego i przywrócenie prawidłowej produkcji i wydzielania enzymów trawiennych. Ma to kluczowe znaczenia dla prawidłowego trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
3. Pomaga w wygaszaniu stanu zapalnego w jelicie
Okresowy post zmniejsza stres oksydacyjny poprzez wpływ na ekspresję genów produkujących enzymy antyoksydacyjne, które odpowiedzialne są za neutralizowanie wolnych rodników tlenowych.
Jakie są wady postu?
W niektórych przypadkach post nie będzie dobrym rozwiązaniem. Szczególnie u tych osób, które okres postu, będą rekompensowały sobie dużą nadwyżką pokarmu po jego zakończeniu, jako swoistą rekompensatę za okres wyrzeczeń. W przypadku zespołu jelita drażliwego objętość pokarmu na jeden posiłek nie powinna być duża, w przeciwnym razie może to doprowadzić do problemów dyspeptycznych takich jak: ból brzucha, zgaga, uczucie pełności, czyli tzw „kamień w brzuchu”
Niektóre osoby, posiadają pewien rodzaj nadwrażliwości jelitowej, która uruchamia się w wyniku uczucia głodu wynikającego z niedostarczenia pokarmu . W takim przypadku post nie jest dobrym sposobem na łagodzenie dolegliwości związanych z IBS-em. Dla tych osób małe, a częste posiłki mogą być zalecane jako alternatywa dla długich okresów postu.
Każda osoba z IBS-em jest inna i powinna zawsze kierować się swoim samopoczuciem podczas wprowadzania nowych rozwiązań lub terapii. Warto jednak próbować po to, aby stworzyć własny model żywieniowy, który jest najbardziej optymalny i skrojony na Twoje potrzeby.
Hakuj dalej: