Sanprobi IBS – 3 dobrze udokumentowane działania

Preparat Sanprobi IBS prawdopodobnie kojarzy Ci się z łagodzeniem objawów zespołu jelita drażliwego. Ale czy wiesz, że jego działanie nie ogranicza się tylko do łagodzenia bólu w przebiegu IBS(u)? W tym wpisie pokaże Ci w jakich problemach zdrowotnych może  pomóc ten preparat i z czym go łączyć aby zwiększać jego korzystne działanie. 

Sanprobi IBS w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego

Probiotyk Sanprobi IBS zawiera szczep Lactobacillus plantarum 299v. Ten probiotyczny szczep  został bardzo dobrze przebadany, szczególnie pod kątem łagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego. Chciałabym się tutaj na chwilę zatrzymać i przedstawić Ci  badanie, które oceniało skuteczność jego działania [1]

Jest to badanie randomizowane z podwójną ślepą próbą. Uczestników badania podzielono na dwie grupy. Jedna otrzymywała probiotyczny szczep, a druga placebo. Badanie trwało 4 tygodnie.  Po zakończeniu badania, stwierdzono

  • zmniejszenie odczuwanych wzdęć i bólu brzucha w grupie osób przyjmujących probiotyk
  • przyleganie do wyściółki jelita szczepu LP 299v u 84% badanych osób po 10 dniach od zakończenia suplementacji  
  • po czterech tygodniach suplementacji zaobserwowano, że w grupie osób przyjmujących probiotyk dwa razy więcej osób zgłaszało mniejsze wzdęcia niż w grupie placebo. Ta pozytywna zmiana utrzymywała się przez dwanaście miesięcy po zakończeniu suplementacji. 

.   SANPROBI IBS

 

To co jest warte podkreślenia, to fakt, że znacząca poprawa objawów gastroenterologicznych nastąpiła po 2 tygodniach stosowania probiotyku. Niestety bardzo często dużo osób porzuca suplementację po pierwszych 14 dniach ze względu na brak widocznej poprawy w samopoczuciu.

 

Sanprobi IBS z żelazem – poprawa wchłaniania żelaza 

Niedobór żelaza jest coraz bardziej powszechnym problemem, szczególnie w przypadku osób z zaburzeniami jelitowymi. Suplementy żelaza charakteryzują się różnym stopniem wchłaniania i przyswajania przez organizm. Ich stosowanie wiąże się bardzo często z zaparciami. Jest to wynik słabego wchłaniania żelaza, które może stanowić pożywkę dla patogennych bakterii.

Badania wykazały, że fermentowane produkty z kwasem mlekowym mogą istotnie zwiększać wchłanianie żelaza. Kwas mlekowy zapobiega tworzeniu się trudno wchłanialnych związków żelaza. Związki te  opóźniają opróżnianie żołądka i zwiększają potencjał oksydacyjny żelaza. Przyczynia się to do podrażnienia błony śluzowej żołądka i jelita.

Wykazano również, że Lactobacillus plantarum 299v zwiększa ilość transporterów żelaza w jelicie wpływając tym samym  na zwiększenie jego wchłaniania [2][3]

Jeszcze większa korzyść płynie z połączenia żelaza, probiotyku i witaminy C. Witamina C zwiększa rozpuszczalność żelaza poprzez tworzenie łatwo wchłaniającego się chelatu. Oprócz tego kwas askorbinowy redukuje żelazo trójwartościowe do jego lepiej wchłanialnej dwuwartościowej formy. 

No to  teraz czas pokazać, jak wyglądają badania oceniające wpływ suplementacji probiotycznego szczepu na profil wchłanialności żelaza[4]

Właściwości te zostały przebadane  z wykorzystaniem szczepu Lactobacillus plantarum 299v na 24 zdrowych kobietach n niedoborem żelaza ale przy braku anemii (stężenie ferrytyny w surowicy 12 do 40 mg/l)

Kobietom podawano cztery różne posiłki na bazie kleiku przez 4 kolejne dni. Były to odpowiednio:

  • fermentowany kleik zawierający żywe kultury bakterii, 
  • pasteryzowany fermentowany kleik,
  • niefermentowany kleik o odpowiednim  pH
  • niefermentowany kleik z dodatkiem kwasów organicznych.

Wchłanianie żelaza mierzono 14–18 dni po spożyciu posiłków. Stwierdzono, że dodanie szczepu LP299v do posiłku z dużą ilością kwasu fitynowego, czyli najsilniejszego blokera wchłaniania żelaza, zwiększyło wchłanianie tego pierwiastka o 80% w porównaniu z innymi posiłkami. Dodawanie probiotycznego szczepu do posiłków może być szczególnie korzystne w dietach wegańskich, gdzie spożycie kwasu fitynowego jest wysokie. 

Sanprobi IBS z błonnnikiem- zmniejszenie zaparć 

Okazuje się, że połączenie Lactobacillus plantarum z częściowo hydrolizowaną gumą guar, czyli frakcją błonnika pokarmowego może przyczynić się do poprawy wypróżnień w zakresie- KONSYSTENCJI, CZĘSTOŚCI, oraz PEŁNOŚCI [5]

Lactobacillus plantarum 299v i częściowo zhydrolizowana guma guar (PHGG) to unikalna kombinacja pro i prebiotyczna  ukierunkowana na łagodzenie czynnościowych zaparć ale również związanych z nim wzdęć i  bólów brzucha.  Może również pomóc w redukcji metanogenów , czy w przywracaniu prawidłowej mikroflory jelitowej. [6]

Błonnik pokarmowy poprawia masę stolca, zmienia jego konsystencję oraz skraca czas pasażu jelitowego, przez co pomaga w łagodzeniu zaparć.

Z kolei Lactobacillus plantarum 299v wywiera korzystny wpływ na przepuszczalność jelit i funkcję bariery co stanowi istotny cel terapeutyczny w leczeniu czynnościowych zaparć[7]

Ostatecznie kombinacja prebiotyku i probiotyku jest korzystna dla osób eliminującyh ze swojej diety FODMAP(y). Ułatwia ona  syntezę krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych, których produkcja jest ograniczona ze względu na wyeliminowanie związków fermentujących. Zmniejszenie ilości SCFA zostało również powiązane z wieloma schorzeniami jelit, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS) czy wspomniane wcześniej czynnościowe zaparcia. 

 

Szczep Lactobacillus plantarum wykazuje szerokie spektrum działania i może pomóc w różnych problemach jelitowych.  Warto zaznaczyć, że  pierwsze zauważalne efekty działania probiotyków pojawiają się po 2 do 8 tygodni od rozpoczęcia suplementacji.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Poinfekcyjny IBS

Poinfekcyjny IBS

Dotychczas wyróżnialiśmy trzy postaci zespołu jelita drażliwego: biegunkową, zaparciową oraz mieszaną, jednak coraz częściej postuluje się o wyodrębnienie nowej formy związanej z jego patofizjologią, mianowicie poinfekcyjny IBS.

Dowiedz się więcej

Potrzebujesz POMOCY? Napisz do mnie!

Zawodowo działam na wielu płaszczyznach dlatego aby możliwie jak najszybciej się ze mną skontaktować wybierz interesujący Cię obszar mojej działalności. To pomoże usprawnić naszą komunikację