Diagnostyka SIBO- tych błędów nie popełniaj 

Diagnostyka SIBO, nie jest w cale taka oczywista. Przeczytaj poniższy wpis aby nie popełnić błędów podczas szukania przyczyny swojego problemu.

Obecnie SIBO jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń w obrębie przewodu pokarmowego. Niestety kiedy dany problem wchodzi do świadomości tzw “mainstreamu” wiele osób próbuje zbić na tym kapitał. W tym wpisie pokaże Ci jak się przed tym skutecznie ustrzec. Wskaże  jakie badania warto wykonać aby zdiagnozować problem przerostu bakteryjnego, a które zostawić w spokoju i zaoszczędzić pieniądze.

Czym jest przerost flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO)

SIBO najprościej zdefiniować jako nadmierną ilośc bakterii, które znalazły się w niewłaściwym miejscu, czyli jelicie cienkim. Ich nadreprezentacja w tym odcinku przewodu pokarmowego powoduje nadmierną fermentację. W wyniku tego dochodzi do zwiększonej produkcji gazów i powstawanie wzdęć.

Badania SIBO- jakie oferuje rynek

Wśród badań w kierunku SIBO wyróżnia się :

  1. Wodorowy test oddechowy
  2. Wodorowo-metanowy test oddechowy
  3. Organix Gastro- Test kwasów organicznych w moczu
  4. Badania mikroflory – badanie z kału
  5. Badanie poziomu witaminy B12- jako test pośredni w kierunku SIBO

Poniżej postaram się po krótce omówić wyżej wymienione badania pokazując ich potencjalne wady oraz zalety diagnostyczne

Wodorowy test oddechowy i wodorowo-metanowy test oddechowy

Te dwa rodzaje testów oddechowych uznane są za złoty standard diagnostyczny SIBO. Jednak nie są one idealne dlatego warto na te niedoskonałości zwrócić uwagę.

Na czym polega wykonanie testu oddechowego?

Badanie polega na wydmuchiwaniu próbek powietrza w odpowiednich odstępach czasowych (około 15-20 minutowych) na podstawie których uzyskujemy stężenie wydychanego wodoru w wydychanym powietrzu.

Ile trwa badania SIBO?

Czas trwania testu oddechowego to 180 minut (3h)

Jak interpretować wynik badania?

Pozytywny wynik uzyskujemy:

  • kiedy różnica stężeń wydychanego wodoru pomiędzy najwyższą wartością uzyskaną do 120 minuty a wartością na czczo jest > 20 PPM
  • kiedy poziom metanu w wydychanym powietrzu przekracza wartość 10 PPM

Jaki odczynnik wykorzystywany jest do badania SIBO?

Laktuloza jest obecnie powszechnie stosowanym odczynnikiem do przeprowadzenia testów oddechowych.

Pomimo tego, że testy oddechowe zostały uznane za złoty standard diagnostyki bakteryjnego przerostu jelita cienkiego to mają w swojej metodyce kilka istotnych mankamentów.

  • Odczynnik laktuloza-  wykorzystywana w testach oddechowych może przyśpieszać pasaż jelitowy. W wyniku tego dochodzi do szybszego przechodzenia odczynnika (laktulozy) do jelita grubego i możliwość uzyskania fałszywie dodatnich wyników testów oddechowych. Uzyskany pik wysokiego stężenia wodoru pochodzi od bakterii kolonizujących okrężnice, a nie jelito cienkie.
  • Obecność bakterii, które nie fermentują laktulozy. W takim przypadku możemy mieć do czynienia z wynikiem fałszywie ujemnym. Przerost bakteryjny w jelicie cienkim jest obecny, ale bakterie, które go tworzą nie mogą rozłożyć odczynnika. W wyniku czego nie dochodzi do produkcji gazu
  • Obecność Helicobacter pylori- jest to spiralna bakteria, która ma zdolność produkcji metanu. Jej obecność w żołądku może dawać wyniki fałszywie dodatnie w przypadku testu metanowego. Dlatego warto, przed wykonaniem testu oddechowego w pierwszej kolejności  wykluczyć infekcję Helicobacter pylori

Organix Gastro w diagnostyce SIBO

Jest coraz częściej wykonywanym testem przez osoby borykające się z problemami gastroeneterologicznymi. Co do zasady nie jest to zły test, chociaż osobiście nigdy nie traktuje go jako podstawowe narzędzie diagnostyczne. To co chciałabym aby wybrzmiało z tego wpisu to fakt że, test kwasów organicznych w moczu nie nadaje się do diagnostyki SIBO !!!

W wynikach Organix Gastro badany jest między innymi metabolit Indykan, którego wzrost stężenia sugeruje obecność przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. W przypadku testów z moczu nie jesteśmy w stanie określić lokalizacji przerostu bakteryjnego. Metabolity są wchłaniane do krwi, następnie filtrowane przez nerki i ostatecznie usuwane z moczem na zewnątrz. Aby stwierdzić obecność SIBO musimy wiedzieć, że bakterie  zlokalizowane są konkretnie w jelicie cienkim.

Test mikroflory w diagnostyce SIBO

O ile jestem wielką fanką tego badania, o tyle w przypadku identyfikacji problemu SIBO jest ono całkowicie bezużyteczne. Badanie kału dostarcza nam informacji tylko i wyłącznie o stosunkach ilościowych i jakościowych bakterii w końcowym odcinku jelita grubego, no a przecież SIBO to problem w jelicie cienkim. Jednak pomimo tego, że nie jest to badanie dedykowane rozpoznaniu SIBO to może stanowić jego świetne uzupełnienie. W jelicie grubym możemy mieć przerost bakterii proteolitycznych, które są głównym producentem gazów w okrężnicy. W związku z tym, ich zwiększona liczebność może się podszywać pod SIBO.  Kiedy wyniki testu oddechowego są ujemne warto wesprzeć się badaniami mikroflory.

Stężenie witaminy B12 w diagnostyce SIBO

W internecie co raz napotykam się na stwierdzenie, że wysokie stężenie witaminy B12 we krwi może wiązać się z przerostem bakteryjnym. Fakt ten tłumaczony jest zdolnością niektórych bakterii do produkcji witamin. Oczywiście nasza mikroflora produkuje różne witaminy, jednak ich przenikanie do krwioobiegu jest różne. W przypadku witaminy B12 potrzebny jest czynnik wewnętrzny tzw Castla, który produkowany jest w żołądku. Tylko kompleks czynnika wewnętrznego z witaminą B12 umożliwa jej wchłonięcie w jelicie krętym. Więc jest to kolejny mit, z którym mam nadzieję, rozprawiłam się w tym wpisie raz na zawsze.

Podsumowując, nie ma idealnego narzędzia diagnostycznego do oceny obecności SIBO. Obecnie najlepszy spośród wszystkich oferowanych na rynku jest laktulozowy test oddechowy. Jednak należy pamiętać o możliwości wystąpienia zarówno fałszywie ujemnych jak również fałszywie pozytywnych wyników testu oddechowego. Interpretacja wyniku badania SIBO powinna być przeprowadzona przez doświadczoną osobę, która ostateczne rozpoznanie postawi nie tylko na podstawie uzyskanych wyników stężeń gazów,  ale również na podstawie zebranego wcześniej wywiadu oraz analizy objawów wystepujących podczas badania

Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także
Xifaxan w SIBO

Xifaxan w SIBO

SIBO z ang small intestinal bacterial overgrowth jest to problem przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim. W skrócie można powiedzieć, że mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością bakterii zlokalizowanych w niewłaściwym dla nich miejscu.

Dowiedz się więcej

Potrzebujesz POMOCY? Napisz do mnie!

Zawodowo działam na wielu płaszczyznach dlatego aby możliwie jak najszybciej się ze mną skontaktować wybierz interesujący Cię obszar mojej działalności. To pomoże usprawnić naszą komunikację