Ile osób pomimo licznych prób ustalenia właściwej dawki leku, w dalszym ciągu boryka się z nieustabilizowaną pracą tarczycy? Przyczyn tego stanu może być wiele. Dlatego warto je zidentyfikować na samym początku przed stopniowym zwiększaniem ilości przyjmowanych hormonów.
Spis Treści
Zanim zwiększysz dawkę Euthyroxu?
Zanim jednak dokonasz weryfikacji czynników zdrowotnych, które mogą wpływać na pogłębienie niedoczynności, zwróć uwagę czy właściwe przyjmujesz leki zawierające syntetyczną L-tyroksynę.
Okazuje się, że duża grupa osób na skutek nieprawidłowych praktyk żywieniowych oraz zażywania różnych leków i suplementów diety zmniejsza skuteczność przyjmowanych leków.
Podobnie obecność pewnych chorób przewlekłych będzie wymagała prawdopodnie zwiększania dawki leku. Jest to wynik problemów z wchłanianianiem tyroksyny lub jej prawidłowym metabolizowaniem.
Oto co powinna wiedzieć każda osoba, która przyjmuje syntetyczne hormony tarczycy?
Parę ważnych informacji o działaniu hormonów tarczycy
Tarczyca wytwarza dwa hormony:
- tyroksynę (T4)- nieaktywna postać hormonu tarczycy, zwaną bardzo często pro-hormonem
- trójjodotyroninę (T3)- aktywna postać hormonu tarczycy, realnie oddziaływująca w naszym organizmie
Organizm produkuje głównie pro hormon, ponieważ w miarę zapotrzebowania dokonuje jego konwersji do aktywnej postaci czyli T3
Leki dostępne na rynku w przeważającej części zawierają jedynie pro hormon czyli L-tyroksynę. Są to preparaty takie jak: Eltroxin, Euthyrox, Letrox.
Jak powinno się zażywać leki zawierające syntetyczne hormony?
- Leki przyjmujemy na czczo i wstrzymujemy się z posiłkiem co najmniej godzinę. W przypadku osób cierpiących na zaparcia nawet dłużej, ze względu na spowolnioną perystaltykę.
- Hormony popijamy jedynie wodą. Unikamy wód wysoko zmineralizowanych ze względu na interakcję L-tyroksyny z jonami wapnia
- Nie łączymy leku z innymi preparatami farmaceutycznymi oraz suplementami diety, ponieważ mogą wystapić interakcje
Euthyrox nie pomaga? Możliwe przyczyny: Czynniki żywieniowe
Z racji przyjmowania leku doustnie musimy zwracać uwagę na skład naszej diety. Rodzaj pokarmu może bowiem wpływać na mechanizmy wykorzystywania hormonu tarczycy poprzez nasz organizm.
Na jakie czynniki żywieniowe powinniśmy uważać?
- Pokarmy o wysokiej zawartości wapnia (np. produkty nabiałowe lub produkty celowo wzbogacane w ten składnik mineralny). Mogą zmniejszać wchłanianie leku, jeśli zostaną spożyte w ciągu trzech godzin od momentu przyjęcia syntetycznej L-tyroksyny.
- Dieta wysokotłuszczowa– może zakłócać wchłanianie L-tyroksyny. W związku z tym osoby, które zwiększają udział tłuszczu w swojej diecie lub rozważają możliwość przejścia na dietę ketogeniczną powinny częściej monitorować stężenie wolnych hormonów tarczycy we krwi
- Błonnik– nadmiar włókna pokarmowego może zmniejszyć wchłanianie leku. Oczywiście jego eliminacja w diecie nie jest zalecana. Jednak warto rozważyć zmniejszenie podaży błonnika w pierwszym posiłku, który spożywamy po zażyciu leku.
- Goitrogeny– Pokarmy, które są źródłem goitrogenów (brokuły, kalafior, warzywa kapustne) mogą mieć działanie podobne do leków przeciwtarczycowych. Jedzenie ich z umiarem nie powinno stanowić zagrożenia, zwłaszcza jeśli są poddane obróbce termicznej, która znacząco zmniejsza zawartość tych związków w stosunku do surowca wyjściowego
Euthyrox nie pomaga: Możliwe czynniki: Leki
L-tyroksyna bardzo często i chętnie wchodzi w interakcję z różnymi lekami, co skutkuje kilkoma możliwymi scenariuszami:
- Zmniejszeniem jej biodostępności, czyli zdolności wykorzystania hormonu przez organizm
- Upośledzeniem dystrybucji tyroksyny w organizmie
- Zwiększeniem eliminacji tyroksyny z organizmu
- Zaburzeniem obwodowej konwersji nieaktywnej tyroksyny (T4) w aktywną postać czyli trójjodotyroninę (T3)
Lista leków, najczęściej interferujących z L- tyroksyną
- Leki z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI)– mające zastosowanie w leczeniu depresji oraz zaburzeń lękowych.
- Leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku (IPP) stosowane w chorobie wrzodowej i refluksie żołądkowo-przełykowym. Zmniejszają wydzielanie kwasu solnego przez żołądek, niezbędnego do prawidłowego wchłaniania leku.
- Preparaty stosowane w cukrzycy (insulina jak również doustne leki hipoglikemizujące zawierające metforminę). Mogą zmniejszać działanie syntetycznego hormonu tarczycy. Niestety interakcja w tym przypadku jest obustronna, ponieważ leczenie L-tyroksyną, może zwiększać zapotrzebowanie na insulinę u osób z cukrzycą.
- Tabletki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza. Estrogen zawarty w tych preparatach sprzyja zwiększonej produkcji białka, który wiąże hormon tarczycy, przez co czyni go nieaktywnym. Kobiety, które przyjmują hormony prawdopodobnie będą potrzebować większej dawki leków na tarczycę.
- Leki obniżające poziom cholesterolu, które zawierają substancje czynne: cholestyraminę i kolestypol (leki z grupy żywic jonowymiennych). Mają zdolność wiązania się z hormonami tarczycy, powodując ich dezaktywację. Sugeruje się, aby leki te przyjmować co najmniej cztery godziny po przyjęciu hormonów tarczycy.
- Leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew) zawierające warfarynę lub kumarynę. Połączenie ich z hormonami tarczycy wiąże się z nasileniem ich działania i tym samym przyczyniając się do zwiększyenia ryzyka wystąpienia krwotoków
- Leki przeciwpadaczkowe– zwiększają eliminację tyroksyny, w związku z tym lek krócej krąży w ustroju
- Glikokortykosteroidy– zaburzają obwodową konwersję nieaktywnej tyroksyny w aktywną trójjodotyroninę
- β- blokery– stosowane w celu wyrównania zaburzeń rytmu serca oraz regulacji ciśnienia tętniczego. Zmniejszają obwodową konwersję do aktywnego biologicznie hormonu tarczycy- trójjodotyroniny.
Suplementy diety , na które musisz uważać jeśli przyjmujesz L- tyroksynę
- Wapń- preparaty wapnia w postaci :cytrynianu, octanu lub węglanu. Należy przyjmować co najmniej trzy godziny po zażyciu hormonów tarczycy.
- Żelazo – może wiązać się z hormonami tarczycy, tworząc nierozpuszczalny kompleks, który uniemożliwia działanie hormonu. W przypadku suplementacji żelaza powinieneś/-aś odczekać co najmniej dwie godziny od momentu przyjęcia hormonu. Zwróć uwagę na preparaty multiwitaminowe, ponieważ w ich składzie bardzo często występuje żelazo.
- Biotyna– nie wpływa znacząco na wchłanianie syntetycznych hormonów tarczycy, jeśli jest przyjmowana co najmniej godzinę po ich zażyciu, ale może zafałszować wyniki hormonów tarczycowych we krwi. W związku z tym sugeruje się aby osoby zażywające preparaty, które zawierają w składzie biotynę odstawiły ją na około 5 dni przed pobraniem krwi.
- Witamina C– może zwiększać wchłanianie hormonu tarczycy i tym samym prowadzić do objawów nadczynności tarczycy.
- Jod lub kelp: jak wiadomo jod, uczestniczy w wytwarzaniu hormonów przez tarczycę. Kiedy stosujemy jednocześnie preparaty jodu i syntetyczne hormony tarczycy możemy doprowadzić do klinicznych objawów nadczynności. Poza tym jod może nasilać autoimmunologie, co będzie miało poważne konsekwencję dla osób cierpiących na chorobę Hashimoto.
Euthyrox nie pomaga? Możliwe przyczyny: współistniejące choroby
- Nietolerancja laktozy
- Nietolerancja glutenu
- Zanikowe zapalenie żołądka
- Zespoły złego wchłaniania – choroba Leśniowskiego- Crohna, Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- Zakażenie Helicobacter pylori
- Autoimmunologiczne zapalenie żołądka
- Resekcje żołądka
- Choroby trzustki
- Choroby wątroby
Wnioski:
Reasumując, czynników, które mogą wpływać na wykorzystanie przez nasz organizm syntetycznej L-tyroksyny jest wiele. Osoby, które zażywają dużą ilość leków oraz cierpiące na choroby układu pokarmowego są zdecydowanie częściej narażone na problem z właściwym wykorzystaniem endogennych hormonów przez organizm. W takim przypadku warto zweryfikować konieczność przyjmowanych leków(przy współpracy z lekarzem), ewentualnie zadbać o prawidłowe rozłożenie zażywanych leków w czasie. Z pewnością warto ograniczyć ilość suplementów, do tych niezbędnych, skupiając się jednocześnie na dobrym zbilansowaniu diety, a przede wszystkim poprawić funkcjonowanie układu pokarmowego poprzez eliminację problematycznych produktów i ewentualną probiotykoterapię